POLISH SIMMENTAL CATTLE BREEDERS ASSOCIATION
DER POLNISCHE FLECKVIEHZUCHTVERBAND

 

Posiedzenie ZarzĄdu Europejskiej Federacji Simentalskiej

 

W dniach 28-30 sierpnia 2008 roku Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego gościł przedstawicieli hodowców bydła simentalskiego z całej Europy.

Posiedzenie Zarządu Europejskiej Federacji odbyło się w Instytucie Zootechniki w Balicach, wizyty w Małopolskim Centrum Biotechniki w Krasnem i u hodowców bydła simentalskiego na Podkarpaciu. Dodatkowo goście brali udział w Krajowej Wystawie Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej .

 

Drodzy Przyjaciele!

Jest nam bardzo miło gościć Państwa w Polsce na Spotkaniu Zarządu Europejskiej Federacji Bydła Simentalskiego. Polska należy do krajów, gdzie bydło simentalskie stanowi niewielką populację, natomiast szeroko jest ono wykorzystywane do krzyżowania towarowego do produkcji bydła opasowego. Krowy czystorasowe to około 1% krajowego pogłowia. Tradycja chowu bydła tej rasy w Polsce jest dosyć długa. Simentale sprowadzono pod koniec XVIII wieku z centralnej Europy (Szwajcaria, Austria) do Polski, do obór właścicieli ziemskich znajdujących się głównie na kresach wschodnich. Działania wojenne spowodowały, że hodowla do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku znacznie się zmniejszyła. Ponowny powrót tej rasy w hodowli uwidocznił się pod koniec lat siedemdziesiątych w małych, prywatnych gospodarstwach położonych na wschodzie kraju. W Polsce populacja bydła simentalskiego utrzymywana jest w dwukierunkowym typie. Charakteryzuje się ono dobrą produkcją mleka i bardzo dobrą produkcją mięsa. Żywienie oparte jest głównie na objętościowych paszach gospodarskich. Bydło simentalskie na życzenie polskich hodowców utrzymywane jest w czystości rasy a do jego doskonalenia wykorzystuje się buhaje pochodzące z hodowli europejskich Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Na obecnym etapie pracy hodowlanej program doskonalenia zakłada włączenie do oceny wartości hodowlanej cech funkcjonalnych oraz opracowanie indeksu zbiorczego obejmującego cechy produkcji mleka i mięsa oraz cechy funkcjonalne. Przebywając w Polsce będziecie Państwo mieli możliwość odwiedzić instytucje zaangażowane w hodowlę i realizację programu hodowlanego dla bydła rasy simentalskiej. Instytucje te znajdują się w południowej i południowo-wschodniej Polsce tj. w centrum hodowli tej rasy. Rejon ten krajobrazowo jest bardzo malowniczy ale charakteryzuje się surowym klimatem. Bydło simentalskie czuje się tutaj dobrze i stąd głównie pochodzi najbardziej wartościowy materiał hodowlany. W trakcie wizyty w Polsce będziecie Państwo mogli zwiedzić Instytut Zootechniki-PIB w Krakowie zajmujący się szacowaniem wartości hodowlanej bydła simentalskiego, Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem gdzie utrzymuje się buhaje rasy simentalskiej, stanowiące główny ośrodek rozrodu. Na zakończenie wizyty poznacie Państwo hodowców i zobaczycie elitę bydła simentalskiego prezentowaną na Krajowej Wystawie Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej, której organizatorem jest Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego. Życzymy miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń.

Prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego

Edgar Beneš

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

8.45

Odjazd z hotelu Orbis Cracovia dla uczestników Posiedzenia Zarządu.

9.30 - 14.00

Posiedzenie Zarządu European Simmental Federation (ESF) w Instytucie Zootechniki-PIB w Balicach.

9.30 - 14.00
Zwiedzanie Krakowa dla osób towarzyszących.
14.30 - 16.00
Obiad w restauracji 'Chłopskie Jadło'.
16.00 - 17.30
Zwiedzanie Katedry Królewskiej na Wawelu. Przejazd autokarem do Wieliczki.
18.00 - 20.00
Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

8.00

Wyjazd uczestników na Sesję Terenową. Odjazd z hotelu Orbis Cracovia. Trasa wycieczki: Kraków - Krasne - Łańcut - Sanok (nocleg) - Rudawka Rymanowska k. Rymanowa - Kraków.

12.00 - 14.00
Wizyta w Małopolskim Centrum Biotechniki - Krasne k. Rzeszowa Realizator Krajowego Programu Oceny i Selekcji Buhajów Rasy Simentalskiej. Pokaz buhajów rasy simentalskiej.
14.30 - 15.30
Obiad w restauracji 'Zamkowa' w Łańcucie.
15.30 - 16.30
Zwiedzanie Zamku w Łańcucie.

30.08.2008 r. (sobota)

Odrzechowa, Rudawka Rymanowska

9.00

Wyjazd z Sanoka.

9.30 - 10.30
Wizyta w Zakładzie Doświadczalnym IZ Odrzechowa posiadającym największe stado bydła simentalskiego w Polsce
11.00

Zwiedzanie IV Krajowej Wystawy Bydła. Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej. Obiad na terenie wystawy zapewnia Organizator

17.00
Wyjazd do Krakowa
21.00
Powrót do Krakowa

 

Biuro konferencyjne:

PBP ORBIS Sp. z o.o. O/Kraków Dział Kongresów

31-130 Kraków, ul. Kremerowska 5

Tel.: (+48 12) 422 30 44, 42217 07

Fax: (+48 12) 422 28 85

e-mail: congress@orbis.krakow.pl

Do pobrania:
Folder konferencji, Formularz zgłoszeniowy

 

 

Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego z/s w Odrzechowej
Adres: Odrzechowa 1, 38-530 Zarszyn
tel. (013)-467-11-72, fax (013)-435-91-20, e-mail:simentale@simentale.pl